Taliban ile İran yönetimi arasında samimi ilişkiler gelişiyor

Taliban ile sağlanan mutabakatın ardından İran-Afgan Ortak İşbirliği Komiteleri Kabil’de düzenlenen törenle yeniden faaliyete başladı.

Törene katılan İran’ın Özel Afganistan Temsilcisi Hasan Kazımi Kumi burada yaptığı konuşmada yabancıların Afgan halkına birçok sorun oluşturduğunu belirterek; “Afganistan, başkalarının kullanılmasına izin vermediği birçok kaynağa sahiptir. İran, ülkenin kalkınması için Afgan halkının yanında yer alacaktır.” dedi.

Kazımi Kumi, yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilmesini değerlendirerek; “İşgalci güçlerin Afganistan’dan kaçmalarına rağmen kötülük ve düşmanlıkları ortada ve sorunlar yüzünden Afganistan halkının ülkeyi terk etmesine izin vermemeliyiz” ifadesini kullandı.

Kardeş olmalıyız birbirimize güvenmeliyiz

İranlı yetkili, sözlerine şöyle devam etti:

“Kardeş gibi birbirimize güvenmeliyiz.İşbirliğinin zeminini hazırlamak için çaba göstermeliyiz. Bu sırf kağıt üzerinde olmamalı.

Komitelerde gereksinimler belirlendikten sonra ortak işbirliği için bir yol haritası çizlilmeli. 5 ile 10 yıllık bir perspektifin üzerinde çalışmalıyız.”

Afganistan’ın refahının önünü açmak istiyoruz

Kazımi, “Afganistan ekonomisini güçlendirmek ve Afgan menşeli malların ihracatının gerçekleşmesine yardımcı olmak için burdayız. Biz sırf ticaret peşinde değiliz. Afganistan’ın refahının önünü açmak için teknik ve mühendislik hizmetleri sunmaya da hazırız.” diye konuştu.

Kabil temaslarında bulunan İran’ın Özel Afganistan Temsilcisi, dün basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Afganistan’ın dondurulan mal varlıklarının serbest bırakılması çağrısında bulunarak “Dondurulan mali varlıklar Afgan halkına sunulmalıdır.” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir