Rusya: Ankara-Şam görüşmelerine yer temin edebiliriz

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Ankara- Şam arasında süren diyalog sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Lübnan’da yayın yapan Al-Akhbar gazetesine konuşan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, sürece ilişkin önemli ifadelerde bulundu.

Rusya İlişkileri Normalleştirmek İçin Adımlar Atıyor

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Suriye‘nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Beşar Caferi’nin Moskova’ya büyükelçi olarak atanmasının Ankara- Şam ilişkilerini olumlu yönde etkileyeceğini vurgulayan gazete, Rusya’nın da iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirmek için adımlar attığını yazdı.

“Rus Tarafı Ortaklarla Diyaloğa Aktif Olarak Katılıyor”

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Türkiye ve Suriye dışişleri bakanları arasında yakın zamanda bir görüşmenin gerçekleştirilmesi için çabaladıklarını söyledi. Sözcü gazetesinde yer alan habere göre Bogdanov, “Rus tarafı, Suriye ve Türkiye dışişleri bakanlarının buluşması için bir platform sağlama önerisi üzerine ortaklarla diyaloga aktif olarak katılıyor” dedi.

Erdoğan Esad İle Görüşmeye Yeşil Işık Yakmıştı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Prag’da katıldığı Avrupa Siyasi Topluluğu Zirvesi’nde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la bir görüşme olup olmayacağı sorusuna “Şu an itibariyle böyle bir şey söz konusu değil. Ama ‘Mümkün değildir’ ifadesini kullanmam da, alışılmış bir siyasetçi değilim. Dolayısıyla vakti saati geldiğinde biz Suriye’nin başkanıyla da görüşme yoluna da gidebiliriz” demişti. Bogdanov’un açıklamaları ise Erdoğan’ın sözlerinin hemen ardından geldi.

Bogdanov: Toplantı İçin Yer Temin Edebiliriz

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, “Şam- Ankara hattında bu kez dışişleri bakanları düzeyinde yeni bir adıma geçilmesi hedefleniyor” ifadelerinde bulundu. Rus siyasetçi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Suriyeli mevkidaşı Faysal Mikdad’ı bir araya getirecek toplantı için yer temin edebileceklerini de belirtti. Al-Akhbar gazetesi iki ülke arasında Rusya ve İran’ın arabuluculuk faaliyetlerini sürdürdüğüne dikkat çekerken, özellikle ABD’nin Suriye’den çekilmesi konusunda Ankara ve Şam yönetimlerinin mutabakata varmasının arabuluculuk sürecini kolaylaştırdığına dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir